RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
Tarikh / Hari : Isnin Masa : 9.45 – 10.15
Kelas : 5 Bestari Bil. Pelajar : 35
Matapelajaran : Pendidikan Islam
Bidang : Ibadah
Tajuk : Solat Berjemaah
Objektif : Aras 1 : Murid boleh menyatakan pengertian solat berjemaah
: Aras 2 : Murid boleh menjelaskan hukum solat berjemaah
: Aras 3 : Murid boleh menyenaraikan syarat sah solat berjemaah.
PengetahuanSedia ada : Murid pernah mengerjakan solat fardhu.
Konsep : Mendirikan solat merupakan tiang agama
Bahan : Carta , bahan maujud
Nilai : Sabar, Patuh, Bekerjasama, Kasih Sayang
Langkah/Masa
|
Isi Pelajaran
|
AktivitiPengajaran Pembelajaran
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
||
Set
Induksi
(5
minit)
|
-Bacaan
Doa belajar
- Guru
meminta 4 orang murid untuk mengangkat meja guru.
|
-Membaca
doa bersama-sama murid.
-Guru
bersoal jawab.
-Apakah
yang kamu fikir tentang situasi tadi?
-Guru
mengaitkan perbuatan tadi dengan tajuk yang hendak di ajar.
|
-Murid
membaca doa.
-4
orang murid mengangkat meja bersam-sama.
-Murid
memberi respon terhadap soalan yang diajukan.
|
Perkembangan
20
minit
|
Langkah
1 :
Pengertian
solat Jemaah.
Solat
yang dilakukan dua orang atau lebih secara bersama dengan diketuai oleh
seorang imam dan disertai dengan niat berjemaah.
-Hukum
solat berjemaah
Hukum
solat berjemaah ada tiga :
1.Fardu
Kifayah
2.Fardu
Ain
3.Sunat
1.Fardu
Kifayah – ke atas orang lelaki di sesuatu tempat bagi
semua solat fardu.
2.Fardu
Ain – ke atas setiap lelaki bagi solat jumaat.
3.Sunat – bagi solat-solat sunat
seperti solat hari raya.
Langkah
2 :
Niat
solat berjemaah.
Niat
Imam : Sahaja aku solat fardu zohor empat rakaat tunai imam kerana Allah
Taala
Niat
Makmum : Sahaja aku solat fardu zohor empat rakaat tunai makmum kerana Allah
Taala.
Langkah
3 :
Syarat
sah solat berjemaah.
1.Niat
mengikut imam bagi makmum.
2.Takbirratulihram
makmum tidak mendahului takbiratulihram imam.
3.Makmum
tidak mendahului dan tidak terlalu lambat mengikut pergerakan imam.
4.Makmum
mengetahui pergerakan imam.
5.Tiada
sekatan atau penghalang antara makmum dan imam.
Langkah
4 :
Kelebihan
solat berjemaah.
1.Mendapat
pahala 27 kali ganda berbanding solat bersendirian.
2.Dapat
mengukuhkan persaudaraan sesama umat Islam.
3.
Membantu menambah khusyuk dalam solat.
4.Berpeluang
menambah ilmu.
|
-Guru
menerangkan dan berbincang
mengenai
pengertian solat berjemaah.
-Guru
menghuraikan hukum solat berjemaah.
-Guru
bersoal jawab mengenai hukum solat berjemaah.
-Guru
menunjukkan carta hukum solat berjemaah
-Guru
meminta murid membaca lafaz niat solat berjemaah.
-Guru
menunjukkan carta lafaz niat solat berjemaah.
-Guru
menyebut satu persatu syarat sah solat berjemaah.
-Guru
menghuraikan maksud syarat sah solat berjemaah.
-Guru
bersoaljawab
Mengenai
syarat sah solat.
-Guru
menerangkan satu persatu kelebihan solat berjemaah.
-Guru
meminta murid menyebut kelebihan solat berjemaah.
|
Murid
menyebut semula pengertian solat berjemaah.
-Murid
menyebut hukum solat berjemaah..
-Murid
menjawab soalan yang diajukan oleh guru.
Murid
membaca lafaz niat solat berjemaah secara kelas dan kumpulan.
Murid
menyebut satu persatu syarat sah solat berjemaah.
-Sumbang
saran
Murid
menyebut dan membaca kelebihan solat berjemaah.
|
Penutup
5 minit
|
-Guru
bersoal jawab secara lisan.
1.
Sebutkan pengertian solat berjemaah.
2.
Apakah hukum solat berjemaah dan huraikan.
3.
Sebutkan satu persatu syarat sah solat berjemaah.
-Guru
mengedarkan lembaran kerja pada murid
|
-Guru
bersoal jawab secara lisan sebagai pengukuhan.
-Guru
memberi arahan pada murid.
-Guru
mengingatkan murid bahawa Allah memberi pahala sebanyak 27 kali ganda, kalau
kita melakukan solat berjemaah.
|
- Murid
menyebut semula pengertian solat berjemaah secara kelas.
- Murid
menjawab secara perseorangan.
|
Info :
Perempuan hanya boleh menjadi imam kepada jemaah perempuan sahaja.
Penghayatan : Solat berjemaah dapat merapatkan silaturrahim sesama umat Islam
No comments:
Post a Comment